top of page

Проти раку

  • Фото автора: norginenorgalax
    norginenorgalax
  • 4 февр. 2019 г.
  • 3 мин. чтения

4 лютого відзначається Всесвітній день боротьби проти раку (World Cancer Day). Саме з цього дня почнеться трирічна кампанія міжнародної спільноти проти одного з найстрашніших захворювань сучасної цивілізації. Кількість хворих на рак зростає, а хвороба «молодшає». У середньому 170 тисяч українців щороку чують страшний діагноз, а новоутворення товстої кишки посідають не останнє місце в онкологічному рейтингу. Але, за словами фахівців, раннє виявлення злоякісного новоутворення в організмі людини значно підвищує шанси на повне одужання. Тож, онкологія – не вирок…

Всесвітній день боротьби проти раку, кишкові бактерії, мікробіома кішечнику і рак товстої кишки

Підступні бактерії

Наш кишечник - гостинне середовище для різних бактерій. У дорослому людському кишечнику існує різноманітна спільнота мікроорганізмів, у тому числі більше 800 видів бактерій. Хелікобактор пілорі (Helicobacter pylori) – не виключення. Численні дослідження вчених ще у 70-х роках минулого століття довели, що ця бактерія з викликає не тільки гастрит. Сьогодні вже точно відомо, що хелікобактор пілорі, яку має приблизно 50 % населення світу, несе відповідальність за більшість виразок шлунка, а також є сильним фактором ризику розвитку раку шлунка та лімфоми MALT. Однак, як виявилось, H. Pylori - не єдина кишкова бактерія, яка впливає на розвиток раку. Дослідники, що вивчали рак у мишей, підзначають, що зміна мікробіоми впливає на розвиток різноманітних типів пухлин. Бактерії мікробіоми кишечника людини тісно залучені в розвиток і прогресування раку завдяки їх взаємодії з імунною системою. Деякі мікроби, такі як Helicobacter pylori, підвищують ризик виникнення раку в їх безпосередній близькості (наприклад, до шлунку), тоді як інші деякі види Bacteroides допомагають захищати від пухлин. Бактерії колонізують по всьому шлунково-кишковому тракту, і в значній мірі бактерії в фекальних зразках відбивають бактеріальний склад в просвіті товстого кишечника. Зокрема, декілька видів бактерій були ідентифіковані як потенційні кандидати, пов'язані з колоректальним раком; це Streptococcus bovis (також відомий як S.gallolyticus), Fusobacterium nucleatum, H.pylori, Coriobacterialies та ентеротоксигенний Bacteroides fragilis (ETFB).

Модифікація мікробіоми

Оскільки зв'язок між мікробіомою і раком стає зрозумілішим, дослідники думають про те, як вони можуть маніпулювати резидентними мікробіологічними співтовариствами пацієнта, щоб поліпшити прогноз і результати лікування. До теперішнього часу дослідження мікробіоми кишечника і раку товстої кишки виявили декілька послідовних відмінностей між хворими на рак і здоровим контролем. І кілька бактеріальних груп, які неодноразово виявлялися, не присутні у всіх онкологічних хворих. Але вивчення мікробіоми досі триває. Якщо недостатньо просто додати один тип мікроба в кишечник людини, дослідники можуть дізнатися про дозування з конкретними для пацієнта комбінаціями мікробів або антибіотиків. У лютому 2016 року команда з Фінляндії та Китаю показала, що пробіотична суміш під назвою Prohep може зменшити розмір пухлини печінки на 40 відсотків за допомогою протизапального середовища в кишечнику. Тому зараз фахівці звертаються до так званої «персоналізованої терапії», тобто підбір терапії здійснюється індивідуально для кожного пацієнта.

Небезпечні агенти

На додаток до визначення тимчасової залежності між бактеріальними агентами і раком, слід встановити механізми, за допомогою яких інфекційні агенти можуть сприяти канцерогенезу (тобто виникненню злоякісної пухлини). Кожна з описаних вище бактеріальних видів має гіпотезу про дотримання більш традиційної моделі мікробного канцерогенезу шляхом просування раку безпосередньо в місці інфекції. У цій моделі мікроб інфікує слизову оболонку кишечника, що призводить до хронічної локальної запальної реакції, а це у свою чергу викликає проліферацію клітин, продукування цитокінів і пошкодження окислювальної ДНК внаслідок збільшення активних форм кисню. З часом у заражених клітинах, а також у сусідніх клітинах накопичуються пошкодження ДНК, причому мутації в генах-супресорах пухлин і онкогенах призводять до морфологічних змін, які надалі переходять до злоякісної пухлини. Хоча ця модель, безумовно, важлива для H. pylori і розвитку раку шлунка, посилення доказів свідчить про можливість для мікробів кишечника впливати на канцерогенез на анатомічних ділянках за межами шлунково-кишкового тракту і мати складні взаємодії з дієтою. Наприклад, деякі дослідники висувають гіпотезу про те, що H. pylori і високе споживання солі можуть діяти синергічно для сприяння раку шлунка. Дієта може також служити потенційним джерелом інфекції для можливих канцерогенних агентів. Наприклад, надмірне вживання червоного м'яса пов'язане з підвищеним ризиком колоректального раку, і можливо, що це взаємодія з потенційно канцерогенними бактеріальними забруднювачами червоних м'ясних продуктів, таких як S. bovis.

А пошук вакцини проти раку триває…2019 рік стане першим роком нової трирічної кампанії «Я є, і буду». Така тема - заклик до особистих зобов'язань, вжитих для зменшення зростаючого впливу раку.

Насамкінець хочеться нагадати про те, що рання діагностика значно підвищує шанси на виживання. Особливо в поєднанні з відповідним лікуванням, здоровим харчуванням та позитивним поглядом на світ.


Читайте також:



 
 
 

Comments


Популярні пости
Нещодавні пости
Слідкуй
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Facebook Long Shadow
  • Facebook - Белый круг
  • Instagram - Белый круг

  Україна, Київ, 04112 , вул. Західний 4а , ТОВ «Марко Фарм ЛТД»

2017

bottom of page