На дитяче питання даємо "дорослу" відповідь: коліки виникають з різних причин.

Для початку давайте розберемося з термінами. Що таке коліка? Це напад різкого болю, викликаного різними спазмами. А по сути - реакція на подразнення організму. Зазвичай шлункові та кишкові коліки спричиняють хвороби шлунку, або проблеми з випороженнням через застійні харчові маси в кишечнику (ми памятаємо, що усі неприємності - від завалів, які накопичувались упродовж років життя). Жовчні коліки можуть повідомити, що камінці вирушити у довгу, але не дуже приємну подорож по жовчовивідних шляхах. А от дитячі коліки у немовлят пояснюють дорослим, що маленький шлуночок ще не розвинувся як слід.
Отже, коліки - це сигнали попередження, ретельно перевірені відповідними органами. Ми зобовязані не ігнорувати сигнати організму, а звернути на них увагу, після чого звернутися до лікаря.
Дозволимо собі лиричний отступ від теми. Не хвилюйтесь, він про нас з вами - про пацієнтів, які умовно можна розділити на декілька страждаючих груп. До першої входять ті, хто має багато часу, якого нікуди подіти, а також бажання знайти співрозмовника, щоб поспілкуватися про найдорожче у світі - про свій внутрішній, як то кажуть, світ. Зазвичай саме у чергах до спеціалістів вони знаходять сенс свого життя, нові знайомства, друзів і навіть кохання. Друга група (назвемо її робочі бждоли) складається з зайнятих людей - тих, у кого обмаль часу, більшість якого витрачається на роботу, вирішення побутово-сімейних та транспортних проблем. До лікаря вони звертаються у крайньому разі, коли ніякі віртуальні поради вже не допомагають. Третя - іпохондрики, вони вважають, що нещастя усього людства, наче з ларця Пандори падають безпосередньо на них. Якщо щось не так, представники третьої групи миттєво поринають у безмежний простір Інтернету, шукають інформацію для втамування власного занепокоєння, самостійно ставлять собі діагноз та призначають схему лікування. А здоров'я між тим все гірше й гірше.
Проте перш, ніж розпочати ходіння по муках, варто дізнатись про елементальні речі. Наприклад, якщо турбує гострий біль внизу живота, причиною може бути апендицит, в цьому випадку треба негайна швидка допомога.
Потерпілий має гастрит, виразку або захворювання підшлункової залози, а коліки відчуває в лівому підребер’ї, або лівому боці зверху? Тоді не слід плутати такий біль іх серцевим нападом чи стенокардією.
Крім того, внаслідок захворювань шлунку порушується процес перетравлення, що може бути причиною колік у кишечнику. Не дуже свіжа, або недостатньо термально оброблена іжа з "поганими" бактеріями також викликає спазми в шлунково-кишковому тракті.
Інші причини:
- глисти, які не тільки позбавляють організм багатьох корисних речовин, але і діють на нервові закінчення кішечнику;
- простуда, запальні процеси, віруси, які потрапляють в лімфу;
- травми кишечнику, параліч внаслідок неврологічних захворювань, операційні втручання.
- жувальна гумка ( через те, що у шлунок потрапляє повітря і створює дискомфорт);
- дуже холодна вода або морозиво з холодильнику - організму складно приймати їжу низьких температур.
Тож, лікування колік у дорослих залежить від причини хвороби. Почнемо з того, як полегшити коліки. Якщо ви вдома, прийміть теплу розслаблюючу ванну — вода повинна полегшити спазми. Не можна класти на живіт гарячу грілку. Навпаки, якщо у вас жовчні коліки, радять помістити грілку з льодом на больову ділянку. Не можна у цей час нічого їсти, пити, необхідно послабити пояс, щоб нічого не давило на живіт. Якщо причина колік неякісна їжа, можна прийняти знеболююче, якщо больові відчуття обумовлені отруєнням, тоді лікар призначить антибіотики, противірусні та протизапальні препарати для кишечника. При серйозному отруєнні - клізму, а подальше лікування залежить від діагностичних процедур.
І насамкінець, через те, що травна система не любить "працювати" після сьомої вечора, намагайтесь вечеряти до 19.00, інакше усі непереварені залишки їжі будуть отруювати організм. Ви можете вважати, що то шлункові коліки, а насправді вас турбуватимуть печінка, підшлункова залоза, або кишечник. Від постійної нагрузки ці органи слабшають, імунітет починає "шкульгати" і може активізуватись бактерія, яка викликає виразку шлунку. Коліки також виступають "свідками" дуоденіту, гастриту, або панкреатиту, тому слід звернути на це особливу увагу і почати харчуватися правильно. А найголовніше - не їсти після 19.00.