Ефективність та діагностична цінність досліджень дистальних відділів кишечнику, успіх хірургічного втручання та благополучний перебіг післяопераційного періоду в значній мірі залежать від якісної та повноцінної підготовки кишечнику пацієнта.

Існують різні методи дослідження проктологічного напрямку:
Ректороманоскопія (ректоскопія) — ендоскопічне обстеження внутрішньої поверхні прямої кишки і дистального відділу сигмовидної кишки за допомогою ректороманоскопа, який вводять у задній прохід.
Аноскопія — обстеження прямої кишки за допомогою спеціального інструменту - аноскопу, який вводиться через задній прохід. Такий спосіб дає можливість обстежувати до 8-10-12 см анального каналу, включаючи аноректальну область з внутрішніми гемороїдальними вузлами.
Ірігоскопія — діагностування товстого кишечника з використанням контрастної речовини, яку приймають орально або вводять за допомогою клізми через пряму кишку. Конрастну речовину кишечник не всмоктує, тому виведення з організму відбувається протягом кількох діб.
Колоноскопія (фіброколоноскопия, колонофіброскопія) — ендоскопиічна діагностика захворювань товстої кишки за допомогою спеціального апарату — колоноскопу. На сьогодні колоноскопія - найефективнійший метод ранньої діагностики доброякісних і злоякісних пухлин товстої кишки, неспецифічного язвеного коліту, хвороби Крона та іншіх, який дозволяє оглянути товсту кишку по всій довжині.
Як підготуватися до діагностичної процедури?
За 3 дні до обстеження необхідно обмежити вживання м’яса, овочів, фруктів та виробів із борошна.
Напередодні обстеження не можна вечеряти.
Для якісного очищення кишечнику перед обстеженням потрібно зробити першу очисну клізму . Для цього можна взяти звичайну кружку Есмарха (гумова «грілка» зі шлангом) об’ємом 1 літр, або застосувати одноразову клізму НОРМАКОЛ 130 мл).
Вранці, за 2,5-3 години до діагностики, зробити другу очисну клізму (або застосовувати одноразову клізму НОРМАКОЛ 130 мл).
Взяти с собою до лікаря одноразову пелюшку та одноразові серветки або рушник і дві пари тонких гумових рукавичок.