Кольор, консистенція і навіть запах випорожнень - важливий ключ до проблем з травленням.

Рухи кишечника - остання зупинка в травному процесі, рідкі та тверді відходи проходять через наше тіло кожного дня. Тверді відходи - це стілець, він містить деякі рідини, неперетравлену їжу - в основному у вигляді волокна - і старі клітини. Якщо ваші екскременти коричневі і тверді, у вас немає очевидної причини для занепокоєння. Навіть при зміні кольору на іншій не потрібно лякатися і бігти до лікаря. Тільки за однієї умови не варто відкладати візит - такий симптом ви спостерігаєте протягом довгого часу. Отже, копрологічна "палітра" зазвичай має колір землі. Але інколи трапляються суттєві відтінки.
Чорний може з'явитися, якщо ви приймаєте вітамін, який містить залізо, або ліки, що містять сусаліцілат вісмуту. Проте, липкий чорний стілець з неприємним запахом сігналізує про кровотечі у верхньому травному тракті, що часто є ознакою більш серйозної проблеми.
Червоний. Деякі продукти, такі як буряк, можуть забарвити кал. Червоний колір також може означати, що кров надходить з нижньої частини товстої кишки, а це говорить про захворювання кишечнику. А от якщо ви помітили кров у фекаліях, важливо повідомити свого лікаря - можливо це повязано з гемороєм, або анальною тріщиною.
Зелений. Зелений стілець, пов'язаний з вживанням багатих на пігментний хлорофіл біодобавок або овочів - шпинату, листової зелені та капусти - додасть вашім фекаліям смарагдовий відтінок. Однак такий колір може повідомити, що процес травлення відбувається надто швидко.
Сірий. Дуже світлий стілець може бути попередженням про проблеми з печінкою або жовчним міхуром, а поява стільця блідо-сірого або глинистого відтінку свідчить про вірусний гепатит, жовчні камені або алкогольний гепатит.
Останнім часом дослідники також вивчають, що фекалії можуть впливати на багато аспектів психічного і фізичного здоров'я. Наприклад, так званий кишковий мікробіоом відіграє важливу роль у розладах настрою, згідно дослідженню, що опубліковане в серпні 2015 року в розділі «Мозок, поведінка і імунітет». Таємничі мікроби можуть навіть здатні впливати на розвиток хвороби Альцгеймера, як повідомляють науковці журнала Nature, наводячи приклади про результати своїх досліджень у лютому 2017 року.
Хоча, відверто кажучи, зовсім не обов'язково мати наукові інструменти для вивчення бактеріальної композиції калу, достатньо просто звернути увагу на колір своїх випорожнень.